Women in Sport High Performance Pathway

Women in Sport High Performance Pathway call for candidates

By United World Wrestling Press

CORSIER-SUR-VEVEY, Switzerland (April 8) -- United World Wrestling is calling for candidates for the Women in Sport High Performance Pathway programme.

The Women in Sport High Performance Pathway (WISH for short) is supported by Olympic Solidarity and was developed to target women and sport development, according to Recommendation 6 from the IOC Gender Equality Review Project (March 2018).

This recommendation states, as an action, to encourage ‘Balanced gender representation for coaches selected to participate at the Games.’ Specifically, the working group recommended that ‘the IOC coordinates the development of an action plan in collaboration with Olympic Movement stakeholders for more women to be eligible to participate at Olympic Games. It is also recommended that a baseline for female entourage members at the Olympic Games is established.’ Closing the gender gap in coaches at the Olympic Games has been reiterated as a priority for the IOC in the new IOC Gender Equality and Inclusion Objectives for 2021-2024, objective 15 “Taking into account that women represent 10 per cent of coaches at the Olympic Games, the IOC to coordinate the development of an action plan in collaboration with IFs & NOCs, for more women to be eligible and selected to participate at World Championships and the Olympic Games”.

The WISH Programme has been developed in cooperation with the IOC/Olympic Solidarity, ASOIF, AIOWF and several International Federations already engaged in projects to increase opportunities and pathways for high-performance women coaches. This programme has also been supported by the International Council for Coaching Excellence (ICCE) ICCE | Home who voiced a global call to action to increase the number of women in coaching at all levels and so provide athletes with greater choice. This call to action is supported by ensuring there is a strong and sustainable pipeline of women coaches equipped to step up to elite roles, maintain their roles and mentor future high performance coaches both women and men.

About the Programme
The programme runs over 21 months and allows women who are involved, or have the potential to be involved in elite coaching, to access leadership training, leadership mentoring and complementary sport-specific training led by the IF (UWW) and with the engagements of the National Olympic Committees.

A cohort of 26 women from six sports and 23 nations completed a pilot women’s high-performance coach programme (WSLA HPC) led by the same delivery team from 2019-'21, which had many successes despite the global pandemic. Several women have gone on to be leading or supporting national programmes, appointed into national coaching roles and have had success at championships. One of the coaches has attended the Olympics as a coach and several others have led their team to World Championships. 

The programme is special in that Olympic Solidarity and IOC with the IFs (UWW) and NOCs will continue to track and support these high performance women coaches going forward and a commitment has been made to support a series of new cohorts of women coaches in the next three years.

Exact dates will be communicated once we have received the expressions of interest from the NFs and have confirmed the number of participants. The organisers will work closely with IFs (UWW) on the planning and dates, but it is proposed that the first cohort will commence in May 2022 with a residential week in the UK from August 14-20 2022. The second cohort will commence in August 2022 with a residential week in the UK from October 23-29 2022.

The women coaches for the programme will be selected with an aim to target those who have the necessary level to be successful at the Regional and/or Continental Games, World Championship, Youth Olympic Games ‘YOG’ and Olympic level and are working with national teams who are also targeting this level. Additional support for these coaches to work towards their objectives in coordination with the various stakeholders will be provided as part of the programme before, during and after the programme. 

At the end of the 21 month period, the best-identified candidates who may require more support to progress will be invited to attend a more specific and top-level coaching education programme under the umbrella of their respective IF (UWW). For this second part, candidates could benefit from another Olympic Solidarity scholarship through the Entourage Unit.

These coaches will be selected based on the following criteria:

  1. Recognised by their International Federation, National Federation and their National Olympic Committee as being a part of, or having the potential, to be a part of a national delegation to the Regional and/or Continental Games, World Championships, YOG and/or Olympic Games in a sport on the Summer or Winter Olympic Games Sport Programme.  Coaches who are working outside of their host nation can also be considered.
  1. Identified by the respective International Federation to be targeted for mentorship support to help them prepare towards participation with their athletes/team at the Regional and/or Continental Games, World Championships, YOG and/or Olympic Games.
  2. Able to integrate, or are already integrated into national programmes that are in pathway to qualify athletes for the Regional and/or Continental Games, YOG, World Championships and Olympics at the World or Continental/Regional events or via the Tripartite system.
  3. Have no history of anti-doping violation, safeguarding violation, manipulation of competition or other ethics violation.
  4. Able to commit to the whole programme.
  5. Have good written and spoken English (min IELTS 6.5). 

If you're interested in participating in the Women in Sport High Performance Pathway programme, please contact your National Federations before April 12 with your preferred start date.

#WrestlePontevedra

U23 World Championships entry list

By Eric Olanowski & Vinay Siwach

PONTEVEDRA, Spain (October 6) -- The final World Championships of the season is here. The U23 World Championships will be staged in Spain's eastern coastal city of Pontevedra from October 17 to 23.

The field consists of 15 World Championships at the senior level including eight senior world champions.

As is always the case, Japan is sending a strong women's contingent headed by Olympic and world champion Yui SUSAKI (JPN) along with teen wonder Akari FUJINAMI (JPN), Nonoka OZAKI (JPN) and Miwa MORIKAWA (JPN).

Amit ELOR (USA), the recently crowned world champion in Belgrade, will be aiming to win her third world title of the year having already won the U20 and senior titles.

The Greco-Roman field also has former world champion as Malkhas AMOYAN (ARM) leads his nation into the tournament. He won a bronze medal in Belgrade.

Iran will be led by the 2021 world champion at 130kg Aliakbar YOUSOFI (IRI). The team also has Poya DAD MARZ (IRI), Seyed SOHRABI (IRI) and Mohammad Reza MOKHTARI (IRI) among others.

The team will be keen on reinstating some of the pride for Iran which had a disastrous senior World Championships with no gold medals.

The freestyle competition will see strong teams entered by the USA, Iran, India, Armenia, Kazakhstan and Azerbaijan.

Arsen HARUTYUNYAN (ARM)Arsen HARUTYUNYAN (ARM) will look to defend his 61kg title. (Photo: UWW / Martin Gabor)

Freestyle

57kg
Tadeu De DEUS (ANG)
Manvel KHNDZRTSYAN (ARM)
Tofig ALIYEV (AZE)
Logan SLOAN (CAN)
Diego ZULUAGA CUEVAS (COL)
Adrian LOPEZ GOMEZ (ESP)
Diamantino IUNA FAFE (GBS)
Giorgi GEGELASHVILI (GEO)
Horst LEHR (GER)
Aman SEHRAWAT (IND)
Ahmad MOHAMMADNEZHADJAVAN (IRI)
Toshiya ABE (JPN)
Daulet TEMIRZHANOV (KAZ)
Bekzat ALMAZ UULU (KGZ)
Demian LIUTCANOV (MDA)
Munkh BATKHUYAG (MGL)
Rodrigo GANEGODAGE (SRI)
Thomas EPP (SUI)
Ahmet DUMAN (TUR)
Kamil KERYMOV (UKR)
Vitali ARUJAU (USA)

61kg
Arsen HARUTYUNYAN (ARM)
Intigam VALIZADA (AZE)
Stilyan ILIEV (BUL)
Jason LUNEAU (CAN)
Elkin ESPANA SANTA (COL)
Yousef EISSA (EGY)
Adam BIBOULATOV (FRA)
Ramaz TURMANIDZE (GEO)
Nico MEGERLE (GER)
Akash DAHIYA (IND)
Armin HABIBZADEH (IRI)
Kodai OGAWA (JPN)
Assyl AITAKYN (KAZ)
Taiyrbek ZHUMASHBEK UULU (KGZ)
Joseph SILVA (PUR)
Matheesha SAMARADIVAKARA (SRI)
Nils LEUTERT (SUI)
Emrah ORMANOGLU (TUR)
Andrii DZHELEP (UKR)
Aaron NAGAO (USA)

65kg
Vazgen TEVANYAN (ARM)
Ayub MUSAEV (BEL)
Ivan BADAVROV (BUL)
Daniel COLES (CAN)
Felipe FERRUSOLA MILLA (ESP)
Said HOSSEINI (FIN)
Khamzat ARSAMERZOUEV (FRA)
Ross CONNELLY (GBR)
Gia UGRELIDZE (GEO)
Leon GERSTENBERGER (GER)
Gamzatgadzsi HALIDOV (HUN)
Anuj KUMAR (IND)
Kian MAHMOUD (IRI)
Kaiki YAMAGUCHI (JPN)
Adlan ASKAROV (KAZ)
Ikromzhon KHADZHIMURODOV (KGZ)
Leomid COLESNIC (MDA)
Ganbayar NAMSRAI (MGL)
Samuel ALVAREZ (PUR)
Gunawardana KANKANAMLAGE (SRI)
Dominik LARITZ (SUI)
Gurbanmuhammet CHARYYEV (TKM)
Cavit ACAR (TUR)
Erik ARUSHANIAN (UKR)
John DIAKOMIHALIS (USA)
Aseel AL MAKTARI (YEM)

70kg
Arman ANDREASYAN (ARM)
Kanan HEYBATOV (AZE)
Muhammad ABDURACHMANOV (BEL)
Emmanuel OLAPADE (CAN)
Jorge GATICA HINRICKSEN (CHI)
Ramon GERSAK PEREZ (ESP)
Marwane YEZZA (FRA)
Giorgi ELBAKIDZE (GEO)
Shamil USTAEV (GER)
Parvinder NAIN (IND)
Amirmohammad YAZDANI (IRI)
Aliakbar FAZLIKHALILI (IRI)
Gianluca COLETTI (ITA)
Kota TAKAHASHI (JPN)
Syrbaz TALGAT (KAZ)
Orozobek TOKTOMAMBETOV (KGZ)
Nicolai GRAHMEZ (MDA)
Tugsjargal ERDENEBAT (MGL)
Stefan COMAN (ROU)
Waththa WADUGE (SRI)
Tobias PORTMANN (SUI)
Hojamuhammed IBRAGIMOV (TKM)
Omer CAYIR (TUR)
Ihor NYKYFORUK (UKR)
Yahya THOMAS (USA)
Saddam ALHADA (YEM)

74kg
Hrayr ALIKHANYAN (ARM)
Simon MARCHL (AUT)
Khadzhimurad GADZHIYEV (AZE)
Dimitar ANGELOV (BUL)
Patrik LEDER (CAN)
Jhoan SERNA RODRIGUEZ (COL)
Mohamed EL KARCHOUCH (ESP)
Temuri BERUASHVILI (GEO)
Richard SCHROEDER (GER)
Christos CHRISTOFORIDIS (GRE)
Sagar JAGLAN (IND)
Mohmmadsadegh FIROUZPOUR (IRI)
Raul ZARBALIEV (ISR)
Luca FINIZIO (ITA)
Yuto FUKADA (JPN)
Yerkhan BEXULTANOV (KAZ)
Alinur TAKIROV (KGZ)
Vasile DIACON (MDA)
Diego SANDOVAL (MEX)
Temuujin MENDBILEG (MGL)
Jean STE MARIE (MRI)
Szymon WOJTKOWSKI (POL)
Sonny SANTIAGO (PUR)
Krisztian BIRO (ROU)
Palamure PALAMURE ARACHCHILAGE (SRI)
Atamyrat CHARLYYEV (TKM)
Ismet CIFTCI (TUR)
Vadym KURYLENKO (UKR)
David CARR (USA)

79kg
Arman AVAGYAN (ARM)
Ashraf ASHIROV (AZE)
Oktay HASAN (BUL)
Adam THOMSON (CAN)
Gabriel IGLESIAS (ESP)
Erik REINBOK (EST)
Vladimeri GAMKRELIDZE (GEO)
Georgios KOUGIOUMTSIDIS (GRE)
Zsombor NAGY (HUN)
CHANDERMOHAN (IND)
Sobhan YARI (IRI)
Ilan BONDAR (ISR)
Kosuke YAMAKURA (JPN)
Daulet YERGESH (KAZ)
Mukhammad ABDULLAEV (KGZ)
Stanislav NOVAC (MDA)
Miguel ORNELAS (MEX)
Ernest DOROSZ (POL)
Tony NEGRON (PUR)
Divan ILANDARI PEDIGE (SRI)
Tanguy DARBELLAY (SUI)
Soltan BEGENJOV (TKM)
Abdulvasi BALTA (TUR)
Valentyn BABII (UKR)
Carter STAROCCI (USA)

86kg
Knyaz IBOYAN (ARM)
Benjamin GREIL (AUT)
Abubakr ABAKAROV (AZE)
Hunter LEE (CAN)
Jaime GARCIA (ESP)
Rakhim MAGAMADOV (FRA)
Evsem SHVELIDZE (GEO)
Lars SCHAEFLE (GER)
Angelos KOUKLARIS (GRE)
Cesar UBICO ESTRADA (GUA)
Jointy KUMAR (IND)
Sajjad GHOLAMI (IRI)
Chengiz SOLTANOV SOLTANLI (ISR)
Mattia NASELLO (ITA)
Tatsuya SHIRAI (JPN)
Maksat SATYBALDY (KAZ)
Nurtilek KARYPBAEV (KGZ)
Ivars SAMUSONOKS (LAT)
Ivan ICHIZLI (MDA)
Cezary SADOWSKI (POL)
Jairo RIVERA (PUR)
Edward LESSING (RSA)
Emre CIFTCI (TUR)
Mukhammed ALIIEV (UKR)
Trent HIDLAY (USA)
Steven RODRIGUEZ (VEN)

92kg
Sergey SARGSYAN (ARM)
Ilia HRISTOV (BUL)
Tejvir BOAL (CAN)
Aimar ALZON (ESP)
Adlan VISKHANOV (FRA)
Miriani MAISURADZE (GEO)
Johannes MAYER (GER)
Gkivi BLIATZE (GRE)
Krisztian ANGYAL (HUN)
Parveen KUMAR (IND)
Amirhossein FIROUZPOUR (IRI)
Hikaru ABE (JPN)
Rizabek AITMUKHAN (KAZ)
Baisal KUBATOV (KGZ)
Osmans DZASEZEVS (LAT)
Ion DEMIAN (MDA)
Machiel GROBLER (RSA)
Palliya GURUNNANSELAGE DON (SRI)
Feyzullah AKTURK (TUR)
Denys SAHALIUK (UKR)
Jacob CARDENAS (USA)

97kg
Hovhannes MAGHAKYAN (ARM)
Thomas BARNS (AUS)
Islam ILYASOV (AZE)
Callum KNOX (CAN)
Riveri MTSITURI (GEO)
Ertugrul AGCA (GER)
Richard VEGH (HUN)
Sahil AHLAWAT (IND)
Amirali AZARPIRA (IRI)
Hibiki ITO (JPN)
Yunus GAFUROV (KAZ)
Radu LEFTER (MDA)
Nicolaas DE LANGE (RSA)
Shatlyk HEMELYAYEV (TKM)
Mucahit CELIK (TUR)
Vasyl SOVA (UKR)
Tanner SLOAN (USA)

125kg
Vakhit GALAYEV (AZE)
Georgi IVANOV (BUL)
Jackson SERNA (CAN)
Carlos ACEBRON (ESP)
Solomon MANASHVILI (GEO)
Azamat KHOSONOV (GRE)
Milan KORCSOG (HUN)
Anirudh KUMAR (IND)
Amirreza MASOUMI (IRI)
Lior ALTSHULER (ISR)
Kai SHUTTO (JPN)
Alisher YERGALI (KAZ)
Zyyamuhammet SAPAROV (TKM)
Adil MISIRCI (TUR)
Yurii IDZINSKYI (UKR)
Anthony CASSIOPPI (USA)

Aliakbar YOUSOFI (IRI)Aliakbar YOUSOFI (IRI), a 2021 world champion, will lead the Iran Greco-Roman team. (Photo: UWW / Martin Gabor)

Greco-Roman

55kg
Nihad GULUZADE (AZE)
James CASTANO (ESP)
Giorgi TOKHADZE (GEO)
Ilias ZAIRAKIS (GRE)
LALIT (IND)
Poya DAD MARZ (IRI)
Ken MATSUI (JPN)
Nurzat KABDYRAKHIMOV (KAZ)
Taalaibek BEISHENBEK UULU (KGZ)
Artiom DELEANU (MDA)
Denis MIHAI (ROU)
Abduvali RAHIMBAYEV (TKM)
Ahmet TASKINOGLU (TUR)
Mykola HAVRYCHKIN (UKR)
Camden RUSSELL (USA)

60kg
Tigran MINASYAN (ARM)
Nihat MAMMADLI (AZE)
Borislav KIRILOV (BUL)
Ronaldo SANCHEZ (COL)
Aser EBRO (ESP)
Irakli DZIMISTARISHVILI (GEO)
Georgios SCARPELLO (GER)
Sumit DALAL (IND)
Omid ARAMI (IRI)
Melkamu FETENE (ISR)
Kaito INABA (JPN)
Olzhas SULTAN (KAZ)
Nurmukhammet ABDULLAEV (KGZ)
Vitalie ERIOMENCO (MDA)
Romio GOLIATH (NAM)
Grzegorz KUNKEL (POL)
Arslanbek ZAKIRBAYEV (TKM)
Jui HUANG (TPE)
Kerem KAMAL (TUR)
Vladyslav KUZKO (UKR)
Phillip MOOMEY (USA)

63kg
Hrachya POGHOSYAN (ARM)
Ziya BABASHOV (AZE)
Ilia MUSTAKOV (BUL)
Ahmed BAGHDOUDA (EGY)
Andy JUAN (ESP)
Tino OJALA (FIN)
Giorgi SHOTADZE (GEO)
Krisztian KECSKEMETI (HUN)
VINAY (IND)
Iman Khoon MOHAMMADI (IRI)
Abere FETENE (ISR)
Andrea SETTI (ITA)
Ryuto IKEDA (JPN)
Yerzhet ZHARLYKASSYN (KAZ)
Ermek KANYBEK UULU (KGZ)
Azatjan ACHILOV (TKM)
Mustafa YILDIRIM (TUR)
Maksym LIU (UKR)
Mason CARZINO HARTSHORN (USA)
Yonaiker MARTINEZ (VEN)

67kg
Sahak HOVHANNISYAN (ARM)
Ivo ILIEV (BUL)
Julian HORTA (COL)
Elmer MATTILA (FIN)
Gagik SNJOYAN (FRA)
Diego CHKHIKVADZE (GEO)
Krisztian VANCZA (HUN)
ASHU (IND)
Seyed SOHRABI (IRI)
Kyotaro SOGABE (JPN)
Almatbek AMANBEK (KAZ)
Amanat SAMAT UULU (KGZ)
Vilius SAVICKAS (LTU)
Alexei HAHLOVSCHI (MDA)
Haavard JOERGENSEN (NOR)
Aleksander MIELEWCZYK (POL)
Niklas OEHLEN (SWE)
Begmyrat NOBATOV (TKM)
Ramazan AKTAS (TUR)
Dmytro MIROSHNYK (UKR)
Peyton OMANIA (USA)

72kg
Shant KHACHATRYAN (ARM)
Gurban GURBANOV (AZE)
Pavel PUKLAVEC (CRO)
Marcos SANCHEZ (ESP)
Randel UIBO (EST)
Giorgi CHKHIKVADZE (GEO)
Samuel BELLSCHEIDT (GER)
Jose VARELA (GUA)
VIKAS (IND)
Amir ABDI (IRI)
Daigo KOBAYASHI (JPN)
Yerassyl NURBOSSYNOV (KAZ)
Adilkhan NURLANBEKOV (KGZ)
Eimantas VILIMAS (LTU)
Valentin PETIC (MDA)
Edsson OLMOS (MEX)
Kamil CZARNECKI (POL)
Miru OLSSON (SWE)
Muhammetnazar JUMAYEV (TKM)
Omer DOGAN (TUR)
Irfan MIRZOIEV (UKR)
Benjamin PEAK (USA)

77kg
Malkhas AMOYAN (ARM)
Emad ABOUELATTA (EGY)
Junior BENITEZ (ESP)
Edvin KIN (EST)
Akseli YLI HANNUKSELA (FIN)
Davit SOLOGASHVILI (GEO)
Idris IBAEV (GER)
Attila TOESMAGI (HUN)
Sajan BHANWALA (IND)
Mohammad Reza MOKHTARI (IRI)
David ZHYTOMYRSKY (ISR)
Nao KUSAKA (JPN)
Rassul ZHUNIS (KAZ)
Akylbek TALANTBEKOV (KGZ)
Aistis LIAUGMINAS (LTU)
Alexandrin GUTU (MDA)
Emmanuel BENITEZ (MEX)
Patryk BEDNARZ (POL)
Aleksa ILIC (SRB)
Lamjed MAAFI (TUN)
Abdurrahman KALKAN (TUR)
Dmytro VASETSKYI (UKR)
Britton HOLMES (USA)
Daniel BELLO (VEN)

82kg
Jones MABUNGU (ANG)
Gagik HAKOBYAN (ARM)
Ivaylo IVANOV (BUL)
Karlo KODRIC (CRO)
Jose ESTEVEZ (ESP)
Ranet KALJOLA (EST)
Jonni SARKKINEN (FIN)
Beka GURULI (GEO)
Erik LOESER (GER)
Ilias PAGKALIDIS (GRE)
Peter DOEMOEK (HUN)
Rohit DAHIYA (IND)
Alireza MOHMADIPIANI (IRI)
Tesshin HIGUCHI (JPN)
Temirkhan BAIGANIN (KAZ)
Beksultan NAZARBAEV (KGZ)
Semion BREKKELI (MDA)
Exauce MUKUBU (NOR)
Adam GARDZIOLA (POL)
Mats AHLGREN (SWE)
Toyly ORAZOV (TKM)
Ali HUNC (TUR)
Madamin MIRZOIEV (UKR)
Tyler CUNNINGHAM (USA)

87kg
Gevorg TADEVOSYAN (ARM)
Lachin VALIYEV (AZE)
Zahari ZASHEV (BUL)
Filip SMETKO (CRO)
Andreas VAELIS (EST)
Beka MELELASHVILI (GEO)
Nikolaos IOSIFIDIS (GRE)
Istvan TAKACS (HUN)
Sunil KUMAR (IND)
Abolfazl CHOUBANI (IRI)
Satoki MUKAI (JPN)
Maksat SAILAU (KAZ)
Azat SALIDINOV (KGZ)
Erick BARROSO (MEX)
Marcel STERKENBURG (NED)
Szymon SZYMONOWICZ (POL)
Christian ZEMP (SUI)
Muhittin SARICICEK (TUR)
Vitalii ANDRIIOVYCH (UKR)
Michial FOY (USA)

97kg
Hayk KHLOYAN (ARM)
Markus RAGGINGER (AUT)
Igor ALVES (BRA)
Sami SAMRA (EGY)
Jose FERRANDIZ (ESP)
Richard KARELSON (EST)
Loic SAMEN (FRA)
Giorgi KATSANASHVILI (GEO)
Anton VIEWEG (GER)
Apostolos TSIOVOLOS (GRE)
Alex SZOKE (HUN)
NITESH (IND)
Ali ABEDIDARZI (IRI)
Yuri NAKAZATO (JPN)
Islam UMAYEV (KAZ)
Mindaugas VENCKAITIS (LTU)
Tyrone STERKENBURG (NED)
Ionut GOSA (ROU)
Luka KATIC (SRB)
Aybegshazada KURRAYEV (TKM)
Mustafa OLGUN (TUR)
Valentyn SHKLIARENKO (UKR)
Nicholas BOYKIN (USA)

130kg
Sarkhan MAMMADOV (AZE)
Marcel ALBINI (CZE)
Geronimo CAMARA (ESP)
Giorgi TSOPURASHVILI (GEO)
Nikolaos NTOUNIAS (GRE)
Dariusz VITEK (HUN)
PARVESH (IND)
Aliakbar YOUSOFI (IRI)
Marin NISHIMURA (JPN)
Damir ZUPAROV (KAZ)
Paul MORALES (MEX)
Tomasz WAWRZYNCZYK (POL)
Jonovan SMITH (PUR)
Fatih BOZKURT (TUR)
Mykhailo VYSHNYVETSKYI (UKR)
Cohlton SCHULTZ (USA)

Yui SUSAKI (JPN)Yui SUSAKI (JPN) will be wrestling at her first U23 World Championships. (Photo: UWW / Kostadin Andonov)

Women’s Wrestling 

50kg
Shahana NAZAROVA (AZE)
Samantha ROMANO (CAN)
Nada MOHAMED (EGY)
Maria CAZALLA (ESP)
Emma LUTTENAUER (FRA)
Lisa ERSEL (GER)
Szimonetta SZEKER (HUN)
Ankush PANGHAL (IND)
Emanuela LIUZZI (ITA)
Yui SUSAKI (JPN)
Maral TANGIRBERGENOVA (KAZ)
Jekaterina JERMALONOKA (LAT)
Maria LEORDA (MDA)
Munkhgerel MUNKHBAT (MGL)
Christianah OGUNSANYA (NGR)
Amanda TOMCZYK (POL)
Stefania PRICEPUTU (ROU)
Svenja JUNGO (SUI)
Yung LIN (TPE)
Sarra HAMDI (TUN)
Zehra DEMIRHAN (TUR)
Aida KERYMOVA (UKR)
Nyla VALENCIA (USA)

53kg
Gultakin SHIRINOVA (AZE)
Taylor MCPHERSON (CAN)
Javiera ORTEGA (CHI)
Lucia YEPEZ (ECU)
Carla JAUME (ESP)
Anastasia BLAYVAS (GER)
Aikaterini VEKRI (GRE)
Antim PANGHAL (IND)
Akari FUJINAMI (JPN)
Ellada MAKHYADDINOVA (KAZ)
Mariana DRAGUTAN (MDA)
Sandra ESCAMILLA (MEX)
Beatrice FERENT (ROU)
Keshani MADURAVALAGE (SRI)
Meng HSIEH (TPE)
Zeynep YETGIL (TUR)
Liliia MALANCHUK (UKR)
Felicity TAYLOR (USA)
Mariana ROJAS (VEN)

55kg
Elnura MAMMADOVA (AZE)
Virginie KAZE GASCON (CAN)
Tatiana HURTADO (COL)
Laura GOMEZ (ESP)
Erika BOGNAR (HUN)
AARTI (IND)
Moe KIYOOKA (JPN)
Zeinep BAYANOVA (KAZ)
Mihaela SAMOIL (MDA)
Otgontuya BAYANMUNKH (MGL)
Mercy ADEKUOROYE (NGR)
Andreea ANA (ROU)
Fernando PORUTHOTAGE (SRI)
Elvira KAMALOGLU (TUR)
Oleksandra KHOMENETS (UKR)
Alisha HOWK (USA)

57kg
Sezen BELBEROVA (BUL)
Kirti SAXENA (CAN)
Maria BAEZ (ESP)
Celeste SION (FRA)
Tamara DOLLAK (HUN)
SITO (IND)
Sae NANJO (JPN)
Laura ALMAGANBETOVA (KAZ)
Grecia BERNAL (MEX)
Esther KOLAWOLE (NGR)
Othelie HOEIE (NOR)
Patrycja GIL (POL)
Georgiana LIRCA (ROU)
Siwar BOUSETA (TUN)
Melda DERNEKCI (TUR)
Alina HRUSHYNA (UKR)
Alexandra HEDRICK (USA)

59kg
Welvina VEMBA (ANG)
Zhala ALIYEVA (AZE)
Fatme SHABAN (BUL)
Katherine RENTERIA (COL)
Maria RAMOS (ESP)
Gaelle RUIZ (FRA)
Anne NUERNBERGER (GER)
Nikolett SZABO (HUN)
Mansi AHLAWAT (IND)
Himeka TOKUHARA (JPN)
Diana KAYUMOVA (KAZ)
Ramina MAMEDOVA (LAT)
Ameyalli JESSEL (MEX)
Magdalena GLODEK (POL)
Karoline ORTIZ (PUR)
Ana PUIU (ROU)
Evelina HULTHEN (SWE)
Ebru DAGBASI (TUR)
Solomiia VYNNYK (UKR)
Lexie BASHAM (USA)

62kg
Birgul SOLTANOVA (AZE)
Ana GODINEZ (CAN)
Iva GERIC (CRO)
Viktoria VESSO (EST)
Ameline DOUARRE (FRA)
Kelsey BARNES (GBR)
Anna SZEL (HUN)
SHAFALI (IND)
Nonoka OZAKI (JPN)
Irina KUZNETSOVA (KAZ)
Paulina DANISZ (POL)
Anna FABIAN (SRB)
Hsin PAI (TPE)
Yagmur CAKMAK (TUR)
Iryna BONDAR (UKR)
Alexandria LILES (USA)
Astrid MONTERO (VEN)

65kg
Nigar MIRZAZADA (AZE)
Aleah NICKEL (CAN)
Nerea PAMPIN (ESP)
Iris THIEBAUX (FRA)
BHATERI (IND)
Elena ESPOSITO (ITA)
Miwa MORIKAWA (JPN)
Dariga ABEN (KAZ)
Asli DEMIR (TUR)
Kateryna ZELENYKH (UKR)
Emma BRUNTIL (USA)

68kg
Meiriele CHARAMBA SANTOS HORA (BRA)
Katie MULKAY (CAN)
Marta OJEDA (ESP)
Noémi SZABADOS (HUN)
ARJU (IND)
Naruha MATSUYUKI (JPN)
Albina KAIRGELDINOVA (KAZ)
Zuzanna WOLCZYNSKA (POL)
Zsuzsanna MOLNAR (SVK)
Tindra SJOEBERG (SWE)
Nesrin BAS (TUR)
Romana VOVCHAK (UKR)
Sienna RAMIREZ (USA)

72kg
Brianna FRASER (CAN)
Maria CEBALLOS (COL)
Kendra DACHER (FRA)
Lilly SCHNEIDER (GER)
Reetika HOODA (IND)
Sumire NIIKURA (JPN)
Alexandra ZAITSEVA (KAZ)
Wiktoria CHOLUJ (POL)
Maria NITU (ROU)
Nazar BATIR (TUR)
Iryna ZABLOTSKA (UKR)
Amit ELOR (USA)

76kg
Amelia FRISBEE (CAN)
Tatiana RENTERIA (COL)
Carla LERA (ESP)
PRIYANKA (IND)
Yasuha MATSUYUKI (JPN)
Inkara ZHANATAYEVA (KAZ)
Luz HERNANDEZ (MEX)
Sarnai BAYARBAATAR (MGL)
Marion BYE (NOR)
Daniela TKACHUK (POL)
Hui CHANG (TPE)
Mehtap GULTEKIN (TUR)
Anastasiya ALPYEYEVA (UKR)
Dymond GUILFORD (USA)