#WorldClubsCup

Iran and Turkey to Meet in FR World Clubs Cup Final

By Ali Feiz

BABOL, Iran (December 14) - Teams from Iran and Turkey advanced to the final match of 2018 Freestyle Clubs World Championships in Babol City, Iran.  Both sides went undefeated on the day and finished with 3-0 records to qualify for the final.

Iran's Bimeh Razi Babol had an easy job in pool A with their pair of Iranian and Russian stars in the lineup.

In the opening match, the host team beat the Team Ukraine, 9-1. The first and the last win for Ukraine came at 57kg, where Taras MARKOVYCH (UKR) dominated Nader HAJAGHANIA, 14-3. Marovych, a U23 world bronze medal winner, finished all his opening day bouts with technical victories. 

In arguably the most important match, 70kg, 2016 world champion and 2018 European gold medal winner, Magomed KURBANALIEV (RUS), earned a 2-1 win over Ukraine's Semen RADULOV. At 79 kg, 2018 world bronze medal winner Akhmed GADZHIMAGOMEDOV (RUS) defeated Alfes DOLIDZE (UKR) by technical fall, 13-3. Also, 2018 U23 world champion Kamran GHASEMPOUR (IRI) added a technical fall victory for Team Babol, defeating Andril GYKA (UKR), 10-0.

In their second-round matchup, Team Babol downed Team Hungary, 10-0. 

After being absent for nearly two years, five-time world and Olympic medal winner, Hassan RAHIMI (IRI), stepped on the mat and defeated Karoly KISS (HUN), 10-0. It was Rahimi's first appearance since winning the 2017 World Cup title.

In other matches, 2018 92kg world bronze medalist, Alireza KARIMI (IRI), moved down to 86kg and edged Patrik SZUROVSZKI (HUN), 12-0.

In the third round of pool A, two Iranian sides met to determine the first finalist of the tournament, but Bimeh Razi Babol came out on top against Setaregan Sari, 9-1.

This year's Asian Games bronze medal winner, Reza ATRI (IRI) (57kg), former Asian champion, Behnam EHSANPOOR (IRI)(61kg), and two-time Asian medal winner Meysam NASIRI (IRI) (65kg) claimed victories and gave Team Babol the 3-0 lead.

Magomed Kurvanaliev (70kg) and Akhmed Gadzhimgomedov (79kg) added two more victories and secured the win for their team.

Mostafa HOSSEINKHANI (IRI) (74kg), Alireza KARIMI (IRI) (86kg), Mohammad Javad EBRAHIMI (IRI) (92kg), and Hamed TALEBI ZARRINKAMAR (IRI) (97kg) added three other victories for Babol, giving them the 9-0 lead.

At heavyweight, Bimhe's Iranian youngster Abbas FOROUTAN (IRI) didn’t compete against Yadollah MOHEBI (IRI). Foroutan was the 2018 junior world champion at 92kg, and it seems he'll be a future star of Iran at the senior level. 

In pool B, Team Turkey opened the tournament with a 6-4 win against Team India, then earned an 8-2 victory over Georgia. They also beat Kyrgyzstan, 6-4, and will meet Iran's Bimeh Razi Babol in the final.

Ahmet BILICI (86kg), Semih YAZICI (92kg) and Bekir ERYUCEL (125kg) were three Turkish wrestlers who finished all their matches undefeated.

On the final day, Iran's Bimeh Razi meets Team Turkey for the team title, and Iran's Setaregan Sari will compete against  Georgia's Raindi for third place.

Results

Groups standings:
Pool A: 1- Bimeh Razi Babol (Iran) 2- Setaregan Sari (Iran) 3- Ukraine Club 4- Hungary Club
Pool B: 1- Turkey Club 2- Raindi (Georgia) 3- Kyrgyzstan club 4- India club

Round 1

Pool A
Bimeh Razi Iran df. Ukraine, 9-1
57kg- Taras MARKOVYCH (UKR) df. Nader HAJAGHANIA (Bimeh) by Tech Fall, 14-3 
61kg- Behnam EHSANPOOR (Bimeh) df. Volodymyr BURUKOV (UKR), 7-2
65kg- Mehran NASIRI (Bimeh) df. Pavlo VYZIR (UKR), 6-0
70kg- Magomed KURBANALIEV (Bimeh) df. Semen RADULOV (UKR), 2-1
74kg- Reza AFZALI (Bimeh) df. Mukhammed ALIEV (UKR), 12-4
79kg- Akhmed GADZHIMAGOMEDOV (Bimeh) df. Alfes DOLIDZE (UKR) by Tech Fall, 13-3
86kg- Kamran GHASEMPOUR (Bimeh) df. Andril GYKA (UKR)  by Tech Fall, 10-0
92kg- Mohammad Javad EBRAHIMI (Bimeh) df. Bohdan HRYTSAI (UKR) by Tech Fall, 13-2
97kg- Hamed TALEBI ZARRINKAMAR (Bimeh) df. Andriy VLASOV (UKR), 5-0
125kg- Amin TAHERI (Bimeh) df. Danylo KARTAVY (UKR), 6-4

Setaregan Sari df. Hungary, 10-0
57kg- Amir PARASTEH (Setaregan) – No wrestler
61kg- Mehran SHEIKHI (Setaregan) df. Karoly KISS (HUN) by Tech Fall, 10-0
65kg- Abolfazl HAJIPOUR (Setaregan) – No wrestler
70kg- Mehdi YEGANEH JAFARI (Setaregan) df. Csaba VIDA (HUN), 10-1
74kg- Hossein ELYASI (Setaregan) df. Botond IUKACS (HUN) by Tech Fall, 10-0
79kg- Bahman TEYMOURI (Setaregan) df. Milan MESTER (HUN) by Tech Fall, 10-0
86kg- Masoud MADADI (Setaregan) df. Patrik SZUROVSZKI (HUN) by Tech Fall, 10-0
92kg- Arashk MOHEBBI (Setaregan) df. Pejman FAZLOLLAHTABAR (HUN), 4-1
97kg- Amir MOHAMMADI (Setaregan) df. Hossein RAMEZANIAN (HUN), 4-2
125kg- Alireza GORZBAR (Setaregan) df. Mihaly NAGY (HUN) by Tech Fall, 10-0

Pool B

Georgia df. Kyrgyzstan, 9-1  
57kg- Lasha TALAKHADZE (GEO) df. Khurshid PARPIEV (KGZ), 9-5 
61kg- Otari GOGAVA (GEO) df. Ikromzhon KHADZHIMURODOV (KGZ), 7-1 
65kg- Giorgi REVAZISHVILI (GEO) df. Ravil SAMAT UULU (KGZ), 6-1  
70kg- Adelit MAMATAEV (KGZ) df. Levani KELEKHSASHVILI (GEO), 5-5
74kg- Daviti TLASHADZE (GEO) df. Elaman DOGTURBEK UULU (KGZ) by FALL 
79kg- Aleksandre SATHVADZE (GEO) df. Bekten ABDIMUSA (KGZ), 11-3 
86kg- Giorgi KVATADZE (GEO) df. Dinislambek TAALAIBEK UULU (KGZ) by FALL 
92kg- Mukhran NARSAVIDZE (GEO) df. Symbat SULAIMANOV (KGZ) by FALL 
97kg- Mamuka KORDZAIA (GEO) df. Kunai NURDAVLETOV (KGZ) by Tech Fall, 11-0 
125kg- Rolandi ANDRIADZE (GEO) df. Ayan ALYMOV (KGZ) by Tech Fall, 10-0 

Turkey df. India, 6-4 
57kg- Ravi KUMAR (IND) df. Ali KARABOGA (TUR), 9-2
61kg- Saban KIZILTAS (TUR) df. MANDEEP (IND) by Tech Fall, 10-0 
65kg- HARPHOOL (IND) df. Sedat OZDEMIR (TUR), 9-6
70kg- RAJNEESH (IND) df. Mustafa ZOPALI (TUR), 4-0
74kg- No Wrestler – Nazim KARA (TUR)
79kg- JITENDER (IND) df. Muhammet NURI KOTANOGLU (TUR), 4-1
86kg- Ahmet BILICI (TUR) df. PARVEEN (IND) by Tech Fall, 14-3 
92kg- No Wrestler – Semih YAZICI (TUR)
97kg- No Wrestler – Fatih YASARLI (TUR)
125kg- Bekir ERYUCEL (TUR) SATENDER (IND), 3-1

Round 2
Pool A

Bimeh Razi Iran df. Hungary, 10-0
57kg- No wrestler –Nader HAJAGHANIA (Bimeh)
61kg- Hassan RAHIMI (Bimeh) df. Karoly KISS (HUN) by Tech Fall, 10-0
65kg- No wrestler – Meysam NASIRI (Bimeh)
70kg- Mehran NASIRI (Bimeh) df. Csaba VIDA (HUN) by Tech Fall, 11-0
74kg- Mostafa HOSSEINKHANI (Bimeh) df. Botond IUKACS (HUN) by Tech Fall, 10-0
79kg- Akhmet GADZHIMAGOMEDOV (Bimeh) df. Milan MESTER (HUN) by Tech Fall, 11-0
86kg- Alireza KARIMI (Bimeh) df. Patrik SZUROVSZKI (HUN), 12-0
92kg- Mohammad Javad EBRAHIMI df. Pejman FAZLOLLAHTABAR (HUN) by forfeit
97kg- Abbas Foroutan (Bimeh) df. Hossein RAMEZANIAN (HUN) by forfeit
125kg- Amin TAHERI (Bimeh) df. Mihaly NAGY (HUN) by Tech Fall, 10-0

Setaregan Sari Iran df. Ukraine, 7-3
57kg- Taras MARKOVYCH (UKR) df. Amir PARASTEH (Setaregan) by Tech Fall, 12-2
61kg- Younes SARMASTI (Setaregan) df. Volodymyr BURUKOV (UKR) by Tech Fall, 12-0 
65kg- Abolfazl HAJIZADEH (Setaregan) df. Pavlo VYZIR (UKR), 12-5
70kg- Semen RADULOV (UKR) df. Mehdi YYEGANEH JAFARI (Setaregan), 6-6
74kg- Hossein ELYASI (Setaregan) df. Mukhammed ALIEV (UKR) by Tech Fall, 13-2 
79kg- Hamidreza ZARRINPEYKAR (Setaregan) df. Alfes DOLIDZE (UKR), 3-2 
86kg- Ali MOJERLOU (Setaregan) df. Andril GYKA (UKR), 8-2
92kg- Bohdan HRYTSAI (UKR) df. Arashk MOHEBI (Setaregan) by FALL
97kg- Amir MOHAMMADI (Setaregan) df. Andriy VLASOV (UKR), 4-2
125kg- Yadollah MOHEBI (Setaregan) df. Danylo KARTAVY (UKR), 8-3

Pool B
Turkey df. Georgia, 8-2
57kg- Ali KARABOGA (TUR) df. Lasha TALAKHADZE (GEO), 7-3
61kg- Otari GOGAVA (GEO) df. Saban KIZILTAS (TUR), 9-2 
65kg- Giorgi REVAZISHVILI (GEO) df. Sedat OZDEMIR (TUR), 11-10
70kg- Mustafa ZOPALI (TUR) df. Levani KELEKHSASHVILI (GEO), 4-3
74kg- Nazim KARA (TUR) df. Daviti TLASHADZE (GEO) by Tech Fall, 11-0
79kg- Muhammet NURI KOTANOGLU (TUR) df. Aleksandre SATHVADZE (GEO), by FALL
86kg- Ahmet BILICI (TUR) df. Giorgi KVATADZE (GEO) by FALL 
92kg- Semih YAZICI (TUR) df. Mukhran NARSAVIDZE (GEO), 5-2
97kg- Mamuka KORDZAIA (GEO) df. Fatih YASARLI (TUR), 3-2
125kg- Bekir ERYUCEL (TUR) df. Rolandi ANDRIADZE (GEO), 5-3

Kyrgyzstan df. India, 5-5 (24-20)
57kg- Ravi KUMAR (IND) df. Khurshid PARPIEV (KGZ) by Tech Fall, 11-0 
61kg- Ikromzhon KHADZHIMURODOV (KGZ) df. MANDEEP (IND), 6-3 
65kg- HARPHOOL (IND) df. Ravil SAMAT UULU (KGZ), 10-1
70kg- Adelit MAMATAEV (KGZ) df. RAJNEESH (IND), 6-3 
74kg- No Wrestler - Elaman DOGTURBEK UULU (KGZ)
79kg- JITENDER (IND) df. Bekten ABDIMUSA (KGZ), 11-2
86kg- PARVEEN (IND) df. Dinislambek TAALAIBEK UULU (KGZ) by FALL
92kg- No Wrestler - Symbat SULAIMANOV (KGZ)
97kg- No Wrestler - Kunai NURDAVLETOV (KGZ)
125kg- DEEPAK (IND) df. Ayan ALYMOV (KGZ), 9-5

Round 3
Pool A

Ukraine df. Hungary, 8-2
57kg- No wrestler - Taras MARKOVYCH (UKR)
61kg- Volodymyr BURUKOV (UKR) df. Karoly KISS (HUN) by Tech Fall, 10-0
65kg- Pavlo VYZIR (UKR) - No wrestler
70kg-Semen RADULOV (UKR) df. Csaba VIDA (HUN) by Tech Fall, 10-0 
74kg-Mukhammed ALIEV (UKR) df. Botond IUKACS (HUN), 5-4
79kg- Alfes DOLIDZE (UKR) df. Milan MESTER (HUN), 2-1
86kg- Patrik SZUROVSZKI (HUN) df. Andril GYKA (UKR), 4-2
92kg-Bohdan HRYTSAI (UKR) df. Pejman FAZLOLLAHTABAR (HUN) by Tech Fall, 11-0
97kg- Hossein RAMEZANIAN (HUN) df. Andriy VLASOV (UKR), 13-11
125kg- Danylo KARTAVY (UKR) df. Mihaly NAGY (HUN) by Tech Fall, 11-0

Bimeh Razi Iran df. Setaregan Sari Iran, 9-1
57kg- Reza ATRI (Bimeh) df. Amir PARASTEH (Setaregan), by Tech Fall, 11-0 
61kg- Behnam EHSANPOOR (Bimeh) df. Mehran SHEIKHI (Setaregan), 7-2
65kg- Meysam NASIRI (Bimeh) df. Farzad AMOUZAD KHALILI(Setaregan), 3-2
70kg- Magomed KURBANALIEV (Bimeh) df. Farhad NOURI (Setaregan) by Tech Fall, 12-1
74kg- Mostafa HOSSEINKHANI (Bimeh) df. Hossein ELYASI (Setaregan), 5-3
79kg- Akhmed GADZHIMAGOMEDOV (Bimeh) df. Bahman TEYMOURI (Setaregan), 3-3
86kg- Alireza KARIMI(Bimeh) df. Ali MOJERLOO by Tech Fall, 12-2
92kg- Mohammad Javad EBRAHIMI (Bimeh) df. Arashk MOHEBI (Setaregan), 8-2
97kg- Hamed TALEBI ZARRINKAMAR (Bimeh) df.Amir MOHAMMADI (Setaregan), 7-1
125kg- Yadollah MOHEBI (Setaregan) df. Abbas FOROUTAN (Bimeh) by Forfeit

Pool B

Georgia df. India, 5-5 (24-22)
57kg- Ravi KUMAR (IND) df. Lasha TALAKHADZE (GEO) by Tech Fall, 11-1 
61kg- MANDEEP (IND) df. Otari GOGAVA (GEO) by forfeit 
65kg- Giorgi REVAZISHVILI (GEO) df.HARPHOOL (IND), 3-3  
70kg- Levani KELEKHSASHVILI (GEO) df. RAJNEESH (IND), 4-2
74kg- Daviti TLASHADZE (GEO) – No wrestler 
79kg- JITENDER (IND) df. Aleksandre SATHVADZE (GEO), 6-2 
86kg- PARVEEN (IND) df. Giorgi KVATADZE (GEO) by FALL 
92kg- Mukhran NARSAVIDZE (GEO) – No wrestler
97kg- Mamuka KORDZAIA (GEO) – No wrestler 
125kg- SATENDER (IND) df. Rolandi ANDRIADZE (GEO), 6-2

Turkey df. Kyrgyzstan, 6-4
57kg- Ali KARABOGA (TUR) df. Khurshid PARPIEV (KGZ) by Tech Fall, 10-0 
61kg- Ikromzhon KHADZHIMURODOV (KGZ) df. Saban KIZILTAS (TUR) by Tech Fall, 19-8 
65kg- Ravil SAMAT UULU (KGZ) df. Sedat OZDEMIR (TUR), 9-4
70kg- Adelit MAMATAEV (KGZ) df. Mustafa ZOPALI (TUR), 6-4
74kg- Elaman DOGTURBEK UULU (KGZ) df. Nazim KARA (TUR), 4-3
79kg- Muhammet NURI KOTANOGLU (TUR) df. Bekten ABDIMUSA (KGZ) by Tech Fall, 10-0
86kg- Ahmet BILICI (TUR) df. Dinislambek TAALAIBEK UULU (KGZ) by Tech Fall, 10-0
92kg- Semih YAZICI (TUR) df. Symbat SULAIMANOV (KGZ)by FALL
97kg- Fatih YASARLI (TUR) df. Kunai NURDAVLETOV (KGZ) by Tech Fall, 11-0
125kg- Bekir ERYUCEL (TUR) df. Ayan ALYMOV (KGZ) by forfeit

#WorldClubsCup

Iran's Bimeh Razi Wins FS World Clubs Cup Title for the Third Time

By Ali Feiz

Iran’s team Bimeh Razi Babol captured the Freestyle Clubs World Championships for the third time in the last five years.

Bimeh Razi Babol defeated Turkey, 10-0, in the final match to win the title. The five-time world and Olympic medal winner Hassan RAHIMI (61kg), 2016 world champion Magomed KURBANALIEV (70kg), 2018 world bronze medal winner Akhmed GADZHIMAGOMEDOV (79kg) and two-time world bronze medal winner Alireza KARIMI (86kg) were titled wrestlers of the Iranian side who won the team title. 

“I had knee surgery after the Rio Olympic Games and I missed the events for about two years. I am very happy to be competing again. I love wrestling and it is like blood in my vessel.” Hassan Rahimi said after defeating Saban KIZILTAS (TUR) by technical fall.

“I cannot imagine my life without wrestling and I don’t know how I should retire in future. Surely that day will be the worst day of my life.”

“It was my first appearance at 61kg and I am satisfied with my performance. I had a successful surgery but it’s difficult to compete like the past times. The wrestlers who had knee surgery understand what I say,” Rahimi added.

“I have aimed to compete at 61kg in next World Championships but I should think for Olympic Games. I should choose between 57kg and 65kg and it depends on the future situation.”

For third place, Iran’s Setaregan Sari beat Georgia’s Raindi, 9-1, In the fifth-place match, Ukraine beat Kyrgyzstan, 7-3, while India finished in seventh after winning their match against Hungary by a final score of 7-3.

Final: Bimeh Razi Iran df. Turkey, 10-0
57kg- Reza ATRI (Bimeh) df. Ali KARABOGA (TUR) by forfeit

61kg- Hassan RAHIMI (Bimeh) df. Saban KIZILTAS (TUR)  by Tech Fall, 10-0|
Competing after about two years absence, five-time Olympic and world medal winner Hassan Rahimi collected four points in first 30 seconds by a single leg takedown and gut wrench. Rahimi added another takedown to win first period 6-0.

In the second period, Rahimi scored four additional points from a takedown and gut wrench to win by 10-0 technical fall victory.

65kg-Meysam NASIRI (Bimeh) df. Sedat OZDEMIR (TUR) by Tech Fall, 13-2
With a four-point throw, 2016 Asian champion Nasiri finished first period 6-2. Nasiri added seven points by several takedowns to win the match by 13-2. 

70kg- Magomed KURBANALIEV (Bimeh) df. Mustafa ZOPALI (TUR), 12-2
Just ten seconds after starting the match, 2016 World Champion Kurbanaliev collected eight points by a four-point throw and two gut wrench. The Russian wrestler added four more points to earn 12-2 technical fall victory and gave his team the 4-0 lead. 

74kg- Mostafa HOSSEINKHANI df. Nazim KARA (TUR) by forfeit

79kg- Akhmet GADZHIMAGOMEDOV (Bimeh) df. Muhammet NURI KOTANOGLU (TUR) by Tech Fall, 10-0
Two and a half minutes was enough for 2018 World bronze medal winner Gadzhimagomedov to beat KOTANOGLU 10-0. Gadzhimagomedov took four points by two headlocks.

86kg- Alireza KARIMI (Bimeh) df. Ahmet BILICI (TUR), 5-0
Two-time world bronze medal winner Alireza Karimi didn't find himself in any trouble and defeated BILICI, 5-0.

92kg-Mohammad Javad EBRAHIMI (Bimeh) df. Semih YAZICI (TUR), 12-1
Asian champion Ebrahimi finished the first period 7-1 by consecutive gut wrenches. Ebrahimi added five points to finish the match, 12-1.

97kg- Hamed TALEBI ZARRINKAMAR (Bimeh) df. Fatih YASARLI (TUR) by forfeit

125kg- Amin TAHERI (Bimeh) df. Bekir ERYUCEL (TUR) by Tech Fall, 11-0
In the first minute of the match,  Taheri gathered six points with a takedown and two gut wrenches. The two-time U23 world bronze medalist added three more points, finishing the first period with the 9-0 advantage. Taheri earned two points by takedown and won the match, 11-0. 

Third place match: Setaregan Sari Iran df. Raindi Georgia, 9-1
57kg-Amir PARASTEH (Setaregan)df.  Lasha TALAKHADZE (GEO), 5-4
61kg- Younes SARMASTI (Setaregan) df. Otari GOGAVA (GEO) by forfeit 
65kg- Abolfazl HAJIPOUR (Setaregan) df. Giorgi REVAZISHVILI (GEO) by  forfeit 
70kg- Mehdi YEGANEH JAFARI (Setaregan) df. Levani KELEKHSASHVILI (GEO),6-3
74kg- Hossein ELYASI (Setaregan) df. Daviti TLASHADZE (GEO), 12-9
79kg- Hamidreza ZARRINPEYKAR (Setaregan) df. Aleksandre SATHVADZE (GEO) 
86kg- Masoud MADADI (Setaregan) df. Giorgi KVATADZE (GEO) by forfeit 
92kg- Arashk MOHEBI (Setaregan) df. Mukhran NARSAVIDZE (GEO) by Tech Fall, 10-0
97kg- Amir MOHAMMADI (Setaregan)df. Mamuka KORDZAIA (GEO), 6-3
125kg- Rolandi ANDRIADZE (GEO) df. Yadollah MOHEBI (Setaregan) by forfeit 

Fifth place match: Ukraine df. Kyrgyzstan, 7-3
Seventh place match: India df. Hungary, 7-3